jr safety

Plyn

Plánujete si pořídit zařízení na plyn, ať už jde o vybavení do kuchyně či zdroj tepla pro Váš domov? Máte problém s plynovým kotlem? Cítíte někde únik zemního plynu? Potřebujete zkontrolovat či zrevidovat kotel a nevíte jak často musí být kontroly a revize vykonávány? V těchto všech a mnoha jiných případech se nás neváhejte kontaktovat a my Vám rádi poradíme, respektive můžeme pro Vás zařídit právě to, co zrovna potřebujete.

Co Vám v této oblasti nabízíme?

» Kontroly vyhrazených plynových zařízení (povinné jednou ročně)

» Revize vyhrazených plynových zařízení – plynovodů, kotlů a jiných spotřebičů, ať už do 50 kW či nad 50 kW (povinné jednou za tři roky)

» Analýzy spalin a ovzduší

» Návrhy na míru a montáž vyhrazených plynových zařízení

» Opravy plynovodů, plynových kotlů a dalších plynových zařízení

» Autorizovaný servis níže uvedených značek výrobců plynových kotlů

Co znamená pojem vyhrazená plynová zařízení?

Jako vyhrazená plynová zařízení jsou brána zařízení, která spadají do kategorií:

» zařízení pro výrobu a úpravu plynů,

» zařízení pro skladování a přepravu plynů,

» zařízení pro plnění nádob plny, včetně tlakových stanic,

» zařízení pro zkapalňování a odpařování plynů,

» zařízení pro zvyšování a snižování tlaku plynů,

» zařízení pro rozvod plynů,

» zařízení pro spotřebu plynů spalováním.

Poslední dvě zvýrazněné kategorie, jsou právě ty, které naše zákazníky zpravidla zajímají.

Proč se musí kontrolovat a revidovat?

Tato povinnost je ukotvena v legislativě České republiky. Vyhláška 21/1979 Sb. hovoří o vyhrazených plynových zařízeních a Vyhláška 85/1978 Sb. stanovuje povinnosti v oblasti kontrol, zkoušek a revizí vyhrazených plynových zařízení.

Kontrola plynového zařízení se provádí za účelem posouzení stavu provozovaného zařízení a zda odpovídá bezpečnostním, technickým a požárním předpisům. Kontrolu může provádět pracovník ovládající bezpečnostní předpisy pro obsluhu kontrolovaných zařízení, související předpisy, požární řád, poplachové směrnice a je zaškolen v obsluze zařízení. Kontrolou musí být pověřen provozovatelem. O kontrole je proveden záznam do provozního deníku. Kontrola zařízení musí být provedena alespoň 1x do roka. Podle technického stavu zařízení a provozních zkušenostní může vedoucí organizace stanovit častější kontroly.

Pokud je řeč o revizích plynových zařízení, tak jsou provozovateli rovněž uloženy jisté povinnosti. Provozovatel je povinen vypracovat harmonogram revizí plynových zařízení nejméně na 3 roky. Pokud je součástí zařízení i zařízení elektrické, tlakové nebo zdvihací, při revizi celého zařízení se prověří, jestli a s jakým výsledkem byla provedena revize u těchto zařízení a zaznamená se do zprávy. Setkáváme se s dvěmi typy revizí:

» Výchozí revize musí být provedena před uvedením nového nebo rekonstruovaného plynového zařízení do provozu. Závady, které brání bezpečnému a spolehlivému provozu, musí být odstraněny před uvedením do provozu. Součástí dodávky zařízení je zpráva o výchozí revizi.

» Provozní revizi je provozovatel povinen zajisti alespoň 1x za 3 roky. Dále se provádějí po skončení zkušebního provozu, po generální opravě, po zásazích ovlivňujících bezpečnost a spolehlivost provozu, po nucené odstávce zařízení z provozu a po odstavení zařízení z provozu na dobu delší než 6 měsíců.